Huta, 10 października 2021

Mieszkańcy i właściciele działek i domów we wsi Huta w gminie Cekcyn 


Rada Gminy Cekcyn 

ul. Szkolna 2 

89-511 Cekcyn 


Jako grupa inicjatywna składająca się ze stałych mieszkańców oraz właścicieli działek i domów we wsi Huta w jej części Huta Miały (Duża Huta) zwracamy się do Rady Gminy Cekcyn z naszymi wnioskami i projektami, oczekujemy ich rozważenia oraz wprowadzenia do programów rozwoju naszej gminy. 

Przybywa stałych i czasowych mieszkańców Huty. Na zakupionych przez nas działkach budujemy nowe domy. Powoduje to sytuacja wywołana pandemią oraz narastający w Polsce i Unii Europejskiej trend przenoszenia się mieszkańców miast na wieś, proces ten będzie się nasilać. Huta, o czym bardzo dobrze wiemy, jest miejscem szczególnie atrakcyjnym. 

Jesteśmy nową częścią gminy, osadą założoną – jak dawniej mówiono - „na surowym korzeniu” czyli na polach podzielonych na działki. Huta Miały istnieje w takiej postaci dopiero od kilkunastu lat zaś Cekcyn i pozostałe wsie naszej gminy trwają już od wczesnego średniowiecza i mają ponad 700 lat. Jesteśmy więc tutaj nowymi przybyszami z wolna zapuszczającymi swoje korzenie. Cekcyn jest wsią bardzo zadbaną, gospodarną, dobrze wyposażoną w całą infrastrukturę współcześnie potrzebnych usług.  Podobnie dobrze zagospodarowane są pozostałe wsie naszej gminy i sołectwa. W Cekcynie są zadbane i oświetlone ulice, jest woda, kanalizacja i gaz. Jest szkoła, dom kultury, sala sportowa, kilka boisk, świetnie zagospodarowana plaża wraz z pobliskim amfiteatrem (planuje się nawet jego zadaszenie). Wiemy, że nikt nie dał tego mieszkańcom Cekcyna w prezencie. To jest efekt wielu lat ciężkiej pracy oraz wynik sprawnego i skutecznego gospodarzenia wsią. Cekcyn w pełni na to zasługuje, jest przecież stolicą naszej gminy. 

Ale jednocześnie jak bardzo to kontrastuje z naszą osadą! Nie mamy utwardzonych dróg, żadnego oświetlenia, wody, kanalizacji i gazu. Mamy tylko prąd, który kilkanaście lat temu sami sobie załatwiliśmy i za którego doprowadzenie sami zapłaciliśmy. Tak jak wszyscy mieszkańcy naszej gminy płacimy podatki i także chcielibyśmy, aby w jakiejś części one do nas wracały. Chcielibyśmy także korzystać z różnego rodzaju dofinansowań z programów polskich i Unii Europejskiej, skutecznie pozyskiwanych przez Urząd Gminy. Lista naszych potrzeb może wydać się długa. Jednak jest to efekt wielu lat stagnacji i skutek tego,   że zgłaszamy je po raz pierwszy. Nie oczekujemy wszystkiego od razu, wiemy, że jest to niemożliwe. Zacznijmy od rzeczy najpotrzebniejszych a potem, krok po kroku, realizujmy następne zadania. Przede wszystkim musimy sobie wspólnie uświadomić nasze potrzeby. 

Niektórzy z nas bywają w Hucie tylko latem lub w weekendy, ale też wielu z nas zamieszkuje tu od wiosny do jesieni. Wielu z nas prowadzi dwa domy: jeden w mieście, gdzie pracujemy i drugi w Hucie. Coraz częściej zostajemy tu na stałe, przeprowadzając się do Huty. Tak czynią przede wszystkim ci z nas, którzy są już na emeryturze. Mamy różne zawody i często duże doświadczenia zawodowe. Możemy być bardzo przydatni mieszkańcom gminy, poczynając od dzieci po seniorów. Możemy wspomóc samorząd,  stowarzyszenia lokalne, szkołę i dom kultury. Aktywnie przyczyniać się do rozwoju gminy, jej atrakcyjności i promocji. Zapraszamy na naszą nowo utworzoną stronę internetową:  https://www.hutamialy.com/    

 Lista naszych najważniejszych potrzeb   

1. Drogi 

Konieczne jest doraźne utwardzenie kruszywem gminnych dróg gruntowych w najgorszych miejscach (sypki piasek oraz stojąca woda) oraz wykonanie i utrzymywanie w należytym stanie odpływów wody z miejsc, gdzie jest to niezbędne. Na ostatnim zebraniu wiejskim udało się wygospodarować 3.000 złotych z funduszu sołeckiego (gmina doda kolejne 3.000 złotych) na naprawę dróg w Hucie. Dziękujemy mieszkańcom sołectwa za poparcie naszego wniosku. Wszystkie pięć dróg prowadzących do Huty Miały to gminne drogi gruntowe: z Kruszki, Cekcynka i Teologa oraz od szosy Bysław – Cekcyn i od Rudzkiego Mostu, przez zamknięty obecnie mostek. Drogi te są równane i ubijane walcem tylko raz w roku, na wiosnę. Konieczne jest wykonywanie tych prac także jesienią, drogi są stale dewastowane przez coraz cięższy transport: traktory, betoniarki, samochody asenizacyjne, śmieciarki oraz harwestery i wywóz drewna z lasu. Zamknięty mostek jest dla nas bardzo poważnym utrudnieniem. Ponieważ jest to konstrukcja oparta na starych drewnianych palach to będzie pewnie zbudowany nowy most betonowy. Należy również przy tej już poważnej inwestycji utwardzić zjazdy do mostka, są to obecnie drogi gruntowe wypłukiwane i niszczone przez ulewy. Wiemy, że to wymaga czasu (projekt, przetarg, pieniądze), oczekujemy jednak możliwie szybkiego terminu zakończenia tej inwestycji. 

Konieczne jest połączenie istniejących już odcinków dróg utwardzonych (asfaltowych) z Kruszki do Teologa (około 2 km) i z Małej Huty do Teologa (około 3 km) co pozwoli na dojazd szosą do Cekcyna i Bysławia, do drogi nr 240. Obecne drogi gruntowe są dużą uciążliwością dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. 

 Na wszystkich drogach pieszo-jezdnych (a innych u nas nie ma) konieczne jest ustawienie znaków drogowych D-40 „Strefa zamieszkania” (ograniczenie prędkości do 20 km/godz.) co wydatnie zwiększy nasze bezpieczeństwo. Dzięki inicjatywie dwóch naszych mieszkańców gmina i policja już zgodziły się na jeden znak, za co bardzo dziękujemy. Jednak takich znaków trzeba ustawić więcej, na wszystkich naszych mini-osiedlach w Hucie Miały. Niestety, coraz częściej, zwłaszcza w weekendy, na naszych drogach pojawiają się quady i motocykle terenowe, bardzo często niezarejestrowane i bez tłumików, które jeżdżą po drogach gminnych i po lesie z ogromnymi prędkościami i równie ogromnym hukiem, zagrażające zdrowiu i życiu mieszkańców i żyjących tu zwierząt oraz dewastujące leśne runo. Trzeba koniecznie ustawić znaki i informacje zakazujące poruszania się nimi po Hucie. Jakie możemy tutaj podjąć skuteczne działania wspólnie z Urzędem Gminy oraz policją i strażą leśną? Jak skutecznie to monitorować? 

2. Woda, kanalizacja, gaz 

Wprowadzenie do programów rozwoju gminy zaprojektowania i wykonania instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz gazowej dla dynamicznie rozwijającej się naszej osady w Hucie Miały. Mamy świadomość, że będzie to proces kilkuletni ale już teraz należy go zaplanować i, krok po kroku, realizować. Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy uwzględnienie naszej osady w dołączeniu posesji do internetowej instalacji światłowodowej co ma stać się niebawem. Uważamy, że jest to potwierdzenie dbałości Gospodarzy Gminy i jest to dobry znak na przyszłość dla realizacji naszych projektów.   

3. Oświetlenie 

Obecnie brak jest jakiegokolwiek oświetlenia w całej Hucie Miały. Na drogach (uliczkach naszej leśnej osady) nie ma konieczności instalowania wysokich i bardzo silnych lampy ulicznych, w zupełności wystarczą stosunkowo rzadko ustawione lampy parkowe, nie oślepiające  i energooszczędne (może LED zespolone z panelem solarnym?).   

4. Uporządkowanie nazw części Huty i numerów posesji 

Mapy Google (powszechnie używane w nawigacji GPS) dzielą Hutę na Małą Hutę (gospodarstwa i domy obok Kniei)  i Dużą Hutę (domy na działkach między jeziorami Cekcyńskim, Miały, Gwiazdą i Drzycimskim oraz na zachodnim brzegu jeziora Miały). Mieszkańcy gminy używają natomiast nazw Huta i Huta Miały, których nie znajdziemy na mapach. Należy koniecznie to uporządkować i najlepiej uszanować tradycyjną nazwę Huta Miały. Istnieje też duży problem z kolejnością numerów posesji. Uporządkowane są numery w Małej Hucie ale już w Hucie Miały (Dużej Hucie) jest wiele niekonsekwencji – na przykład posesja nr 66 jest obok nr 214, 119 obok 141, 63 obok 208, 82 obok 108, 94 obok 167, 65A obok 279 i tak dalej. Rozumiemy, że jest to efekt kilku lat dzielenia ziemi na działki. Stwarza to jednak poważne problemy w odszukaniu adresów przez naszych gości, kierowców firm kurierskich czy dostawców materiałów budowlanych ale przede wszystkim służb ratunkowych (o czym poniżej). Doraźnie należy ustawić dodatkowe, aktualne tabliczki informacyjne przy drogach, natomiast w najbliższej przyszłości, tak jak w pobliskiej Kruszce, należy nadać drogom osiedlowym nazwy ulic i wprowadzić nową i czytelną numerację. Liczymy tu bardzo na doświadczenie Rady Gminy. 

5. Bezpieczeństwo 

Trzeba przyznać, że obecnie jest u nas bezpiecznie, nie mają miejsca kradzieże i dewastowanie domów. Niestety może się to zmienić w przypadku pogorszenia się sytuacji ekonomicznej - narastania strefy biedy, inflacji i bezrobocia w Polsce i regionie. Prosimy o częstsze prewencyjne patrole policji także w naszej części Huty, obecnie zdarza się to sporadycznie. Deklarujemy ze swojej strony pomoc, zwłaszcza gdyby sytuacja zaczęła się pogarszać.

Jeszcze większym problemem jest dotarcie do nas pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej, zwłaszcza nocą. Wiąże się to bezpośrednio z nazwami miejscowości na mapach Google oraz bałaganem z numeracją domów. Już mieliśmy z tym poważne kłopoty (zawał serca i błądzenie karetki, ataki psów i dojazdy policji). Tyczy to bezpośrednio naszego bezpieczeństwa. 

Jak zapewne już Państwo wiecie z prasy, jeden z naszych sąsiadów w Hucie, bez zgody Urzędu Gminy, trzymał na swojej posesji dwa dogi kanaryjskie, które są na liście trzynastu ras szczególnie niebezpiecznych. Zaatakowały one dwukrotnie naszych mieszkańców, przechodzących koło posesji ich nieodpowiedzialnego właściciela. Trzeci ich atak miał miejsce w lipcu tego roku, już na samej posesji. Skończył się on bardzo tragicznie dotkliwym pogryzieniem 11-letniego chłopca. Obecnie trwa proces karny, niebezpieczne psy zostały odebrane właścicielowi. Prosimy Radę Gminy i stosowne służby o skuteczne apelowanie do mieszkańców o odpowiedzialność a przede wszystkim o podejmowanie zdecydowanych kroków w razie podobnego zagrożenia, aby już nie doszło do podobnej tragedii. 

Ze względu na bliskość Tucholskiego Parku Krajobrazowego i w trosce o nasze bezpieczeństwo zwracamy się z postulatem ustanowienie na terenie Huty Miały strefy wolnej od polowań. 

Mieszkamy w lesie, zmiany klimatu powodują coraz częstsze susze. Wraz z nimi pojawiają się poważne zagrożenia pożarowe. Pożar lasu w Hucie Miały przy coraz gęstszej zabudowie na naszych niedużych działkach leśnych może zakończyć się wielką tragedią. Deklarujemy wspólne działania wraz ze stosownymi służbami i Urzędem Gminy. Konieczne są działania profilaktyczne i skuteczne kontrole a także kary dla osób nieodpowiedzialnych. 

6. Huta w strefie ciszy 

Postulujemy wprowadzenie strefy ciszy w Hucie Miały i w otaczających ją lasach i jeziorach z uwagi na zdecydowanie wypoczynkowy charakter osady oraz bezpośrednie sąsiedztwo Tucholskiego Parku Krajobrazowego (jesteśmy przecież jego otuliną). Chodzi tutaj o wspomniane wyżej quady i motocykle oraz bardzo głośne słuchanie muzyki. Na szczęście problemy z łodziami z silnikami spalinowymi a zwłaszcza ze skuterami wodnymi zostały opanowane za co dziękujemy Gospodarzom. Oczywiście nie może to w żaden sposób utrudniać działalności rolników i leśników (ciągniki i maszyny pracujące na polach i w lesie) oraz prac budowlanych i remontowych. 

7. Śmieci 

Poważnym problemem są śmieci, przede wszystkim opakowania plastikowe, puszki i butelki pozostawiane w lesie a zwłaszcza na brzegach jezior. Niestety jest to głównie efekt wizyt wędkarzy i turystów. Dzieje się tak zwłaszcza wokół dzikich plaż nad wszystkimi czterema jeziorami a szczególnie na łatwo dostępnej samochodami dzikiej plaży nad jeziorem Cekcyńskim (obok jeziora Drzycimskiego). Na dodatek pojawia się tam co jakiś czas stado koni z pobliskiej stadniny, konie myte są w jeziorze a na koniec pozostawiają po sobie duże ilości łajna. Czy Urząd Gminy zezwolił na takie korzystanie z jeziora i lasu? Jaki rodzaj monitoringu wprowadzić do miejsc najbardziej narażonych na zaśmiecanie i dewastacje? Liczymy na zrozumienie i daleko idącą pomoc.            


Z poważaniem 

(84 podpisy na 11 załączonych listach oraz dodatkowa lista nr 12  mieszkańców Kruszki popierających utwardzenie dróg Kruszka - Teolog i Huta - Teolog)


W razie pytań lub dodatkowych wyjaśnień prosimy o kontakt z naszym przedstawicielem:

Witold Chmielewski

ojchmiel@gmail.com